Çocuklarda cilt hastalıkları, virüs ve bakterilerin neden olduğu deri hastalıklarıdır. Aile bireyleri bu tür hastalıkları çocuklarında gördüğünde oldukça endişelenirler. Bu tür durumlarda bilinçli olmak gerekmektedir. Eğer cilt hastalıkları ağır derecede ise doktor kontrolünden geçilmelidir. Deri hastalıkları çocuklarda sık karşılaşılan bir durumdur. Birçok şekilde kendi gösterebilen deri hastalıkları, çocukların yaşı ve cinsiyeti ile de ilişkisi vardır.

Çocuklarda cilt hastalıkları türleri

Pişik:

Hemen hemen her bebekte görülme ihtimali vardır. Bu deri hastalığının en önemli sebebi ise çocuğun yapmış olduğu dışkı ve idrarın cildine temas etmesidir. Bu tür hastalığa çocuğun yakalanmaması için annenin emzirme dönemlerinde yediği yiyeceklere ve gıdalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Konak:

Çocukların vücudunda kendini sarı ve beyaz kabuklanma olarak gösterebilmektedir. Hastalığın en temel nedeni ise yağ üretmek ile görevli olan hücrelerin daha yoğun çalışmasıdır. Bu hastalığa yakalanan bir çocuğun tedavisi için bebek yağı veya zeytinyağı sürülüp yarım saat vücutta bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra bol su ile yıkanmalıdır.

Doğumsal lekeler:

Genellikle vücudun bel ve kalça bölgelerinde görülmektedir. Siyah renkli bir leke ile kendini belli eder. Bu tür hastalığın omurga üzerinde şişkinlik belirtileri var ise kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır.

Çilek lekesi:

Vücutta bulunan kan damarlarının genişlemesi ile meydana çıkabilmektedir. Kendini deride göstermekte olan bu hastalık kabarık lekeler oluşturabilmektedir.

Egzama:

Bu hastalık en fazla bebeklik ve çocukluk yaş grupları arasında kendini göstermektedir.

Ailede bulunun astım veya alerjik problemler çocuklarda da kendi bu şekilde göstermektedir. Bu hastalığa maruz kalan çocukta kaşıntılar ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Egzama hastalığı çocuklarda uyku düzensizliğine ve huzursuzluklara yol açabilmektedir. Bu tür hastalıkların önlenebilmesi için cildin nemli tutulması ve çocuğun bulunduğu odanın nemli bir durumda olması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan şampuan ve sabunlara oldukça dikkat edilmelidir.

Sivilce:

Bu deri hastalıklarının en fazla görüldüğü yaşlar ergenlik dönemi yaşlarıdır. Bazen bebeklik ve çocukluk dönemlerinde de görülebilmektedir. Bebeklik dönemlerinde oluşan sivilceler hormonal sisteme ait sıkıntıdan kaynaklanmaktadır.

Enfeksiyöz hastalıklar:

Bebeklerde deri enfeksiyonları sık rastlanılan bir problemdir. En çok deri florasında yer alan ve uygun ortam oluştuğunda impetigo adı verilen bakteriyal deri enfeksiyonu meydana gelir. Bunu siğiller, molluskum adı verilen sivilce benzeri viral enfeksiyonlar takip eder. Bu tür durumlara zamanında müdahale edilmemesi, daha çok yayılmasına ve tedavinin güçleşmesine neden olur.

Saç hastalıkları:

Saç dökülmesi bebeklerde özellikle doğumu takip eden aylarda ortaya çıkar ve genelde selim seyir gösterip, bir yaşına kadar düzelir. Ancak kan eksikliği, vitamin, çinko ve biotin eksiklikleri gibi durumlar saç dökülmesine neden olabileceği için bu tip durumların araştırılması ve etkin bir tedavi düzenlenmesi gerekir.