Hayatı olumsuz etkileyen kötü hava koşullarında gribe yakalanmamak için yapılması gerekenleri sizler için araştırdık. Grip belirtileri nelerdir? Grip nasıl bulaşır? Grip en çabuk nasıl geçer? Grip çeşitleri nelerdir? Grip aşısı nedir? Grip aşısı kimlerde uygulanmaz? sorularının cevaplarını bulmaya çalıştık. İşte grip hakkında merak ettikleriniz.

Soğuk kış günlerinde veya mevsim geçişlerinde en büyük sorunlarımızdan biri olarak karşımıza çıkan grip, çok basit ve geçici bir hastalık olarak görülse de her sene onlarca insanın ölümüne neden oluyor. Enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan grip, oldukça bulaşıcı ve riskli bir hastalıktır. Birçok insanın aile hayatının yanı sıra sosyal ve iş hayatında olumsuz durumlarla karşılaşmasına neden olan bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini düşürüyor.

Evde ya da işyerinde bir kişi grip olduğu zaman, çok kısa sürede o ortamdaki diğer kişileri de etkileyerek, olumsuz sonuçlar meydana gelmesine neden oluyor. Kişiden kişiye bulaşıcı bir özelliğe sahip olan grip, vücuda girdikten yaklaşık bir iki gün içerisinde etkisini göstermeye başlıyor. Bu sebepten dolayı; grip hastalığına yakalanan kişinin, bir an önce doktora giderek, gerekli önlemleri alması gerekiyor. Böylece etrafındaki diğer kişilerin bu hastalığa yakalanmasını önlemiş olur.

Portakal, mandalina, kivi, greyfurt, ayva, elma, nar muz ve armut gibi meyvelerin yanı sıra zencefil, karabiber, karanfil, ıhlamur, adaçayı, havlıcan, papatya bitkisi gribe iyi gelir. Havuçlu çorba, un çorbası, mercimek çorbası, tavuk suyu çorbası da gribe iyi gelen gıdalardandır.

Grip belirtileri nelerdir?

Gribin en büyük belirtileri burun akıntısı, hapşırık, burun içi kaşınmalarıdır. Bunların yanında aşırı halsizlik ve yorgunluk da grip belirtisidir. Hastalık ilerlemiş ise kişide kusma, baş ağrısı, mide bulantısı, yüksek ateş, titreme ve terleme gibi durumların görülme olasılığı yüksektir.

Virüs türüne göre çeşitlilik gösteren grip virüsleri görülüyor. Gribin; domuz gribi, kuş gribi, İspanyol gribi, mevsimsel grip, mide gribi, alerjik grip, salgın grip gibi adlandırılıyor.

Grip nasıl bulaşır?

Kişiden kişiye bulaşan grip hastalığı, havaya saçılan toz ve su damlacıkları içerisinde bulunan virüsler yoluyla başkalarına bulaşıyor. Bazen virüs türüne bağlı olarak yüzlerce insana yayılabiliyor. O yüzden grip olan kişilerin kullandığı eşyalar, yemek kapları vb. şeyler hastalık görüldüğü müddetçe kullanılmamalıdır. Grip, yetişkinlere göre çocukları daha fazla etkiliyor. Bu hastalıktan korunabilmek için hastalık bulaşan kişilerle çok yakın temasta bulunmamalıyız. Ayrıca sık sık A, B ve C vitamini içeren meyve ve sebzeler tüketerek, bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Evde istirahat edilmeli ve bol bol sıvı şeyler tüketilmelidir. Mekansal ve vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Doktora başvurmalı ve doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Gerekirse grip aşısı yapılmalıdır. Kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan grip, doğal tedavi yöntemleri, ilaç takviyeleri ile tedavi ediliyor. Gribe karşı yeterli önlemler alınmazsa, zatürre, bronşit gibi üst solunum yollarına bağlı olan hastalıkları tetikliyor.

Grip aşısı

Türkiye başta olmak üzere birçok dünya ülkelerinde oldukça yaygın olarak insanların yaptırdığı aşılar arasında yer alan grip aşısı, insanları, tam olarak grip sorunundan koruyamaz. Çünkü grip, oldukça garip bir hastalıktır. Hastalık her gün ilerledikçe farklı yapılarda virüsler ortaya çıkıyor. Grip aşısı bu virüslerden sadece birkaçı ya da bazıları ile savaşabiliyor. Yeni virüslere karşı etkisi olmayan grip aşısı yaptırmak, gribe yakalanmamanıza yardımcı olur. Grip aşısının belli bir zamanı var. Türkiye’de ve kuzey yarım kürede mevsim özellikleri nedeni ile Eylül ya da en geç Ekim aylarında yapılan grip aşısı, 7 ay etkili oluyor.

Grip aşısı kişinin vücuduna girdikten yaklaşık 15 gün sonra koruyucu etkilerini göstermeye başlıyor. Vücuttaki bazı virüs türlerinin yok edilmesi için vücudun koruyucu hücrelerini harekete geçiriyor. Yüzde yüz oranında bir koruma sağlamayan bu aşı yarı yarıya bir etki sağlayarak kişiyi yüzde elli oranında koruyor.

Özellikle kronik hastalığı (Diabet, Kronik Bronşit, Astım, Kronik Böbrek ve Karaciğer Hastalığı) olanlar ve 65 yaş üstü hastaların aşı olmalarında yarar vardır.

Gri̇p aşısı ki̇mlerde uygulanmaz?

Grip aşısı bazı insanlarda kesinlikle uygulanmaması gereken aşılardandır. Çünkü bu kişilerin vücudu grip aşısına tepki olarak büyük sorunları ortaya çıkararak kişinin etkilenmesine ve rahatsızlanmasına neden olabiliyor. Herhangi bir aşıya karşı alerjisi olan kişilerle, yumurtaya alerjisi olanlar grip aşısından kesinlikle uzak durmalıdırlar. Bu kişilerin vücudu aşıya olumsuz tepki verecektir.


Gri̇p en çabuk nasıl geçer?

Hastalığın başladığı ilk dönemlerde doktora gidilerek, ilaç tedavisine başlamalıdır.

Bol bol su tüketilmelidir. Çünkü su tüketimi böbrek ve karaciğer gibi organların yardımıyla vücutta bulunan mikropları idrar yoluyla vücuttan çıkmasını sağlıyor.

Hastalık süresince terleyerek vücuttaki mikrop ve toksinlerin atılmasını sağlayın.

Her gün bol miktarda C vitamini alınmalıdır. Portakal, limon ve greyfurt gibi meyvelerde bol miktarda bulunan C vitamini vücudu dinç tutar.

Doğal antibiyotik olarak bilinen soğan ve sarımsak tüketimi artırılmalıdır. Soğan ve sarımsaklar vücutta bulunan mikropların en büyük panzehiridir.

Hangi durumlarda acil kliniklere başvurmalıyız?

39 dereceyi geçen ateşiniz var ise ve 48 saate her ne yaptıysanız düşmüyor ise,

Grip hastalığını takiben nefes darlığınız var ve kısa kısa nefes alıyorsanız hemen bir hastane aciline başvurunuz veya 112’ye haber veriniz.

Gripten sonra şiddetli ve geçmeyen baş ağrısı varsa veya bilinç bulanıklığınız var ise bir hastane aciline başvurunuz veya 112’ye haber veriniz.

3 aydan büyük bebeklerde grip var ve yüksek ateş var ise (Havale geçirme riski 3 aydan büyük bebeklerde ateş olduğunda son derece yüksektir.) hemen bir hastane aciline başvurunuz veya 112’ye haber veriniz.

Ayrıca, yutkunurken zorlanma ve ağrı, göğüs, kulak ve sinüzit bölgenizde ağrınız var ve balgamlı öksürük var ise, dudaklarda-parmak uçlarında morarma-nefes darlığı-genel durum bozukluğu varsa mutlaka doktora başvurun.